top of page

Praga Czeska

 

 

 

Po co do Pragi?

Tyle nasłuchałam się o urodzie stolicy Czech, że postanowiłam zobaczyć ją na własne oczy. Odwiedzałam już kraje dalekiej Azji i Afryki, a zapomniałam, że na wyciagnięcie ręki jest taka perełka, jak Praga. Wybrałam się, więc do Pragi w słoneczny, nieco przedłużony, wrześniowy weekend.

Nie będę pisała o zabytkach i historii, bo to każdy może przeczytać w przewodniku. Ważne są wrażenia, jakich doznajemy w czasie spacerów ulicami zabytkowych Hradczan, Starówki lub Josefowa.

Pragę uroczo ogląda się z góry. Widoki czerwonych, lśniących w słońcu dachów to uciecha dla oka i aparatu fotograficznego.

Zwiedzając liczne historyczne miejsca pomyślałam, że nasza Starówka jest kropelką w porównaniu z tym, co można zobaczyć w Pradze. Zawsze dumnie oprowadzam turystów po Warszawie. Zrozumiałam jednak, że to mój lokalny patriotyzm, bo w porównaniu z Pragą Warszawa, pod względem liczby zabytków, wypada mizernie.

Charakterystyczne miejsca

Podczas mojej wizyty, Praga kąpała się w słońcu. Osławiony Most Karola był bardzo zatłoczony przez tłum międzynarodowych turystów. Zabytkowe domy, historyczne miejsca przyciągają a Czesi umieją się sprzedać-za wszystko trzeba płacić. Aby zobaczyć (przereklamowaną) Złotą Uliczkę trzeba stracić 130 koron (ok. 22 zł za bilet ulgowy!).Za to przy okazji można odwiedzić Stary Zamek i Kościół Św. Jerzego. Nawet do niektórych kościołów wstęp jest płatny, np. św. Mikołaja lub Loretto. Za to w niedzielę odprawiana jest tylko jedna msza (czasem dwie), bo nie ma zbyt wielu wiernych.. W prawie każdym kościele czy pałacu odbywają się płatne koncerty.

W weekendy Praga się bawi. Jedno z bardziej urokliwych miejsc w centrum – sztuczna Wyspa Kampa oferuje liczne atrakcje. Kuszą uliczne stragany z wyrobami ludowymi i jedzonkiem a w ogrodach królewskich muzyka ze słynnych musicali i filmów w wykonaniu artystów operowych. Można jej posłuchać za darmo, ku uciesze miejscowych i turystów. Poza tym liczne dyskoteki i koncerty jazzowe. Wieczorami na ulicach występują artyści, m. in. człowiek–orkiestra, kuglarze i jazz-band. O tym co słychać i widać na moście Karola nie sposób opowiedzieć – istny teatr.

Miejscowe przysmaki

Obowiązkiem każdego turysty jest wypad na piwo i knedliczki. Kultowym miejscem jest m.in. restauracja „U Fleku” na Nowym Mieście. Na dzień dobry dostaje się duży kufel ciemnego, warzonego na miejscu piwa. Zaraz potem podchodzi kelner i zachęca do skosztowania „witaminek” (kieliszeczka beherowki). Wśród gości snuje się orkiestra, która przysłuchując się rozmowom potrafi rozpoznać język i zaintonować specjalną piosenkę we właściwym języku, zachęcając do wspólnego śpiewania. Mnie i moim przyjaciołom przypadło śpiewać zmiana tytułów„Szła dzieweczka do laseczka” i „Sokoły”, choć muszę przyznać, że publiczną wokalizę mogłam wykonać tylko po „witaminkach”. To jeszcze nic w porównaniu z popisami Rosjan z sąsiedniego stolika! A kelner tylko stawiał kreseczki oznaczające liczbę wypitych kufli piwa.

Godna polecenia jest także karczma mieszcząca się w dawnej sali rycerskiej „U Czernego wola” na Hradczanach, z przepysznym piwem, które też sama wypróbowałam.

Czeskie piwo

O tym narodowym napoju Czechów istnieje wiele legend. Wśród nich o astronomie duńskim Tycho Brahe, nadwornym astronomie i matematyku XVI-wiecznej Pragi. Zmarło się biedakowi podczas przyjęcia na dworze cesarza Rudolfa II, ponieważ wypił zbyt dużo piwa a nie mógł opuścić sali i udać się do toalety, zanim od stołu nie wstał cesarz. Od tej pory prażanie tradycyjnie wznoszą do góry kufel z piwem z okrzykiem: „abyśmy nie skończyli jak Tycho Brahe!” OK

Jak podróżować po Czechach

Jedną z tańszych możliwości jest skorzystanie z kolei. Podróżujemy wtedy do Cieszyna polskimi kolejami a dalej czeskimi. Bilet czeskich kolei z Cieszyna w weekendy kosztuje  240 koron, czyli 40 zł. I podróżować można bez ograniczeń po całych Czechach. Koszt kupionych biletów w Polsce to 450 zł w obie strony od Warszawy do Pragi  nie warto jednak przepłacać. W kilka osób najtaniej jest pojechać do Pragi samochodem. To tylko 600 km z Warszawy.

Gdzie się zatrzymać?

Strony internetowe informują o tanich noclegach. Ja trafiłam na sympatyczny hotelik, zlokalizowany w samym środku Hradczan. Cena za łóżko w pokoju 3-osobowym z dużym śniadaniem to 17,35 euro. Zainteresowanym służę danymi.

Potwierdzam: Praga jest piękna!

Praski hrad
Praski hrad
press to zoom
Pałac Prezydenta
Pałac Prezydenta
press to zoom
Pałac Prezydena wieczorem
Pałac Prezydena wieczorem
press to zoom
press to zoom
Teatr Narodowy
Teatr Narodowy
press to zoom
na rynku Starego Miasta
na rynku Starego Miasta
press to zoom
Dom Pod Złotą Studnią
Dom Pod Złotą Studnią
press to zoom
na moście Karola
na moście Karola
press to zoom
most Karola
most Karola
press to zoom
Złota Uliczka
Złota Uliczka
press to zoom
dzielnica żydowska
dzielnica żydowska
press to zoom
para tancerzy
para tancerzy
press to zoom
Wyszehrad na wesoło
Wyszehrad na wesoło
press to zoom
press to zoom
zmyłki językowe -WC na Petrinie
zmyłki językowe -WC na Petrinie
press to zoom
bottom of page